4. Memoriał Wiesława Maniaka z udziałem olimpijczyków z Tokio

Tegoroczna edycja jest szczególna, ponieważ zawody będą pierwszą okazją do zaprezentowania się lekkoatletów bezpośrednio po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Niektórzy będą chcieli potwierdzić swoją dominację w danej konkurencji, inni udowodnić, że występy w Tokio nie były przypadkiem,              a jeszcze kolejni pokazać, że niepowodzenia na Igrzyskach były tylko chwilową słabością.

Szczecin kocha lekkoatletykę, o czym świadczą pełne trybuny w poprzednich latach i rosnące zainteresowanie dostępnością biletów. Memoriał stał się prawdziwym świętem lekkoatletyki w naszym mieście, w którym bardzo chętnie uczestniczą zarówno dorośli, jak i dzieci. Memoriał Wiesława Maniaka jest jednym z najważniejszych mityngów lekkoatletycznych w kraju. 

W tym roku zestaw konkurencji nieznacznie różni się od tych w latach poprzednich. Nowością podczas Memoriału będzie rzut oszczepem mężczyzn, skok wzwyż kobiet i bieg na 100 metrów przez płotki kobiet.

Organizatorzy co roku wykonują również ukłon do amatorskich grup biegowych, które w Szczecinie działają bardzo prężnie. W tym roku będzie to sztafeta 4 x 400 metrów MIX (2 kobiety + 2 mężczyzn), konkurencja, w której w Tokio polska reprezentacja zdobyła swój pierwszy złoty medal. Medal ten jest zarazem historyczny, ponieważ konkurencja ta była umieszczona w programie Igrzysk Olimpijskich po raz pierwszy.

W skoku o tyczce emocji dostarczy reprezentant Szczecina – Piotr Lisek, który zmierzy się ze swoim największym krajowym rywalem Pawłem Wojciechowskim oraz m.in. z finalistą Igrzysk w Tokio Turkiem Ersu Sasma. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w biegu na 1 500 metrów Michał Rozmys (Barnim Goleniów) pobiegnie na dystansie 800 metrów, gdzie zmierzy się z innym wracającym z Tokio zawodnikiem Mateuszem Borkowskim.  

Tradycyjnie konkurencję memoriałową stanowić będzie dwubój sprinterski (100m + 200m), który wyłoni najlepszego sprintera i sprinterkę szczecińskich zawodów. Zwycięzcą zostaje ten,  kto uzyska najwyższy wynik punktowy (według tabel IAAF) po zsumowaniu przeliczonych wyników  ze 100 i 200 metrów. Faworytem wydaje się być Brytyjczyk Reece Prescod (rekord życiowy 9.94). Nie bez szans jest Polak Przemysław Słowikowski, który co prawda przy zbyt silnie wiejącym wietrze (+3.6 m/s), ale w swojej karierze uzyskał już wspaniały wynik 10.05. Wśród kobiet wystartuje m.in. półfinalistka w biegu na 100 metrów przez płotki w Tokio Pia Skrzyszowska.

W pozostałych konkurencjach warty podkreślenia jest udział, m.in. Klaudii Siciarz (półfinał na 100 m przez płotki w Tokio), Beth Dobbin (Wielka Brytania), Martyna Galant (półfinał na 1500 metrów              w Tokio) czy uczestników złotej sztafety 4 x 400 metrów MIX Kajetana Duszyńskiego i Dariusza Kowaluka (obaj pobiegną 400 metrów).   

Bilety są już dostępne w sprzedaży – jednak ze względu na obostrzenia epidemiczne ich ilość jest ograniczona.

Bramy stadionu otwarte zostaną o godz. 18.30

Bilety do nabycia na stronie: https://bilety.fm/pl/sport/6102-memorial-wieslawa-maniaka-miejski-stadion-lekkoatletyczny-litewska-20-szczecin.html


Memoriał Wiesława Maniaka jest cyklicznym wydarzeniem upamiętniającym najwybitniejszą legendę szczecińskiego sprintu, medalisty olimpijskiego (Tokio’64), Mistrza Europy.

Zawody odbywają się cyklicznie od czterech lat na stadionie lekkoatletycznym imienia samego Maniaka (ul. Litewska 20) i obfitują w wiele ciekawych konkurencji lekkoatletycznych, w których mierzą się najlepsi zawodnicy z Polski, Europy i innych zakątków Świata.


Bezpośrednia transmisja w programie TVP Sport

Organizatorzy wydarzenia:

  • Żegluga Szczecińska Turystyka i Wydarzenia Sp. z o.o.
  • Ośrodek Skoku o Tyczce Szczecin

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz