Bitwa o Szczecin opisana dzień po dniu [recenzja]

„Bitwa o Szczecin dzień po dniu” autorstwa Michała Rembasa i Grzegorza Ciechanowskiego już od samego początku kiedy się ukazała pod koniec 2015 roku, wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród miłośników historii Szczecina. Opowiada bowiem o walkach toczonych przez wojska niemieckie i radzieckie o stolicę Pomorza Zachodniego w 1945 roku.

Jak wskazuje na to sam tytuł, jest to opowieść „dzień po dniu” działań prowadzonych przez obie armie, co zdecydowanie wyróżnia tę książkę od innych, podobnych publikacji historycznych. Taki sposób opisania walk pozwala również lepiej wczuć się w sytuację jednej i drugiej strony konfliktu. Pokazuje to również wielki wkład pracy jaki włożyli autorzy w napisanie tej książki. Dodatkowym i wartym wspomnienia smaczkiem są zawarte w tekście rękopisy lub fragmenty dzienników prowadzonych przez ówczesnych uczestników walk zarówno po stronie niemieckiej jak i radzieckiej. Poza samą treścią, książka ta bogata jest także w często niepublikowanie nigdzie wcześniej zdjęcia historyczne oraz współczesne miejsc lub opisywanych zdarzeń.

 

Duży sukces i rozgłos „Bitwa o Szczecin” zawdzięcza przede wszystkim Michałowi Rembasowi, który to na przełomie 2015 i 2016 roku organizował nie tylko liczne spotkania promocyjne książki, ale także organizował cieszące się ogromną popularnością wycieczki śladami miejsc gdzie toczyły się walki opisane w książce. Dzięki temu, czytelnicy mogli lepiej uwidocznić sobie zakres i sposób opisanych w książce walk.

„Bitwa o Szczecin” jest książką niezwykle cenną i wartościową pod względem merytorycznym, która zapełniła lukę na rynku wydawniczym jeśli chodzi o historię Szczecina. Zdecydowanie jest to pozycja obowiązkowa dla każdego pasjonata historii miasta i nie tylko. Należy bowiem podkreślić, że napisana jest bardzo prostym językiem, dzięki czemu łatwo się ją czyta, co w przypadku książek historycznych nie zawsze jest takie proste.

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz