Darmowe koncerty w trakcie święta tenisa w Szczecinie

Turniej Pekao Szczecin Open to nie tylko rywalizacje na kortach i związane z tym sportowe emocje, ale również szereg odbywających się każdego dnia turnieju koncertów w ramach Tennis Music Festiwal, który potrwa do 17 września. Start każdego koncertu zaplanowano po meczu dnia na godzinę 21 a wstęp jest bezpłatny.


Poniedziałek 

Jackpot

Duet Jackpot to finaliści jubileuszowej, dziesiątej edycji programu „Must Be the Music”. Tworzący zespół Kasia Buja (wokal) i Maciej Kazuba (gitara) są zgrani zarówno w życiu, jak i na scenie. Ich recital to sentymentalna, acz nie pozbawiona dobrego humoru, podróż do świata, w którym muzykę pisali prawdziwi kompozytorzy, a teksty wielcy poeci. Wśród wykonywanych utworów znajdziemy między innymi piosenki Hanny Banaszak, Ewy Bem, Krystyny Prońko, Andrzeja Zauchy, Kabaretu Starszych Panów i Grażyny Łobaszewskiej oraz utwory autorskie.

Duet dotychczas współpracował z Bernardem Maselim, Januszem Stroblem i wieloma muzykami z pierwszej półki polskiego jazzu. 22 października 2015 r. odbyła się premiera ich pierwszej płyty "Historie wielkiej wagi", która uzyskała doskonałe recenzje publicystów i publiczności.

Podczas koncertu na Tennis Music Festivalu zespół zagra w rozszerzonym składzie: Kasia Buja (wokal), Maciej Kazuba (gitara, wokal), Marcin Matecki (fortepian), Janusz "Kanapa" Jędrzejewski (kontrabas) i Krzysztof Baranowski (akordeon, instrumenty perkusyjne).


Wtorek

Chorzy

Zespół wydał dwie płyty, na których znalazło się blisko trzydzieści różnorodnych stylistycznie piosenek. Chorzy są laureatami znaczących festiwali: w Krakowie zdobyli Grand Prix Festiwalu Korowód 2012, zajęli drugie miejsce na międzynarodowym Emergenza Festival 2016, pokonując w Warszawie finalistów z innych polskich miast. Mają na koncie występ w Studio im. Agnieszki Osieckiej oraz na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, gdzie ich piosenki nierzadko goszczą w audycjach rozrywkowych. Chorzy szykują się do nagrania trzeciej płyty, której premiera jest planowana na  rok 2017. Skład zespołu tworzą: Olek Różanek, Bartek Orłowski, Maciej Cybulski, Jarek Izdepski i Tomek Nawrocki.


Środa 

Lebowski

Zespół, którego styl odbiorcy określają mianem „muzyki do nieistniejącego filmu”. Wydany w 2010 r. debiutancki album “Cinematic” jest swoistym ukłonem w stronę wybitnych postaci polskiego kina, ilustrowanym muzyką, przeplataną oryginalnymi kwestiami, wyjętymi z pereł klasyki polskiego filmu oraz kinematografii światowej.

Pomimo braku wsparcia wielkich wytwórni płytowych i mass-mediów, zespołowi udało się przebyć długą i imponującą drogę. Debiut płytowy „Cinematic” spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy ambitnej muzyki rockowej w Polsce i za granicą, co zaznaczyło się znakomitym wynikiem sprzedaży płyty – ponad 6000 egzemplarzy w wersji CD oraz wyprzedany nakład limitowanej dwupłytowej wersji winylowej. Do pracy nad krążkiem numer dwa (2016 r.) szczeciński kwartet zaprosił legendę światowego jazzu, wybitnego niemieckiego trębacza – Markusa Stockhausena. Nagrany wspólnie singiel „Goodbye My Joy” przez 17 tygodni utrzymywał się na Liście Przebojów Programu III Polskiego Radia.

Mówiąc o sile i wdzięku muzyki projektu LEBOWSKI, wspomnieć należy również o koncertach zespołu, które realizowane w efektownej oprawie wizualnej, czynią spotkania z zespołem niezapomnianymi zarówno w kameralnych warunkach klubowych i kinowych, jak również na dużych scenach, przed wielką publicznością, co doskonale sprawdziło się na „International Rock Conspiracy” w Berlinie czy „Ino-Rock Festival” w Inowrocławiu, gdzie LEBOWSKI wystąpił u boku Brendana Perry (Dead Can Dance) oraz szwedzkiego Pain Of Salvation.

Zespół Lebowski tworzą Marcin Grzegorczyk (gitary), Marcin Łuczaj (syntezatory), Marek Żak (bas) i Krzysztof Pakuła (perkusja).         


Czwartek

Ryszard Leoszewski i Sklep z Ptasimi Piórami (support)

Ryszard Leoszewski to kompozytor, wokalista, pedagog, jedna z najciekawszych postaci kulturalnego Szczecina. Znany przede wszystkim jako założyciel i lider zespołu Sklep z Ptasimi Piórami (1978) oraz twórca dziecięcej grupy artystycznej ARFIK (1987). Jego utwory napisane dla obu zespołów zostały wydane na ponad 40 płytach CD. Ryszard Leoszewski jest również autorem projektu artystycznego – „Ulica Mandelsztama”, w ramach którego wykonywał swoje kompozycje z orkiestrami symfonicznymi: Opery na Zamku, Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica i Pomorskiej Filharmonii w Bydgoszczy. Może się poszczycić wspólnymi występami z wieloma znanymi artystami i zespołami. Do takich należą Rick Wakeman – pianista grupy YES i wybitny wokalista jazzowy Bobby McFerrin. Ryszard Leoszewski jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina, honorowym Ambasadorem Szczecina, a w 2012 roku został odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS".

Sklep z Ptasimi Piórami zagrał po raz pierwszy 8 marca 1978 roku w Szczecinie i do tej pory jest wizytówką kulturalną swojego miasta. Wciąż nagrywa nowe piosenki i płyty, prezentuje programy w teatrach i klubach całej Polski. Sklep zwyciężał wielokrotnie na festiwalach piosenki studenckiej i jest ciągle żywo odbierany zarówno przez publiczność swojego pokolenia, jak i nową, bardzo nieraz młodą, która dzięki grupie odkrywa niepowtarzalną atmosferę spotkania z żywą muzyką i mądrymi tekstami. Skład zespołu tworzą Ryszard Leoszewski (gitara, śpiew), Mariusz Smoliński (piano), Krzysztof Ciesielski (kontrabas) i Lech Grochala (perkusja).

 

Grzegorz Turnau

Grzegorz Turnau pisze i wykonuje piosenki od ponad trzydziestu, a nagrywa je od ponad dwudziestu lat. Do tej pory ukazało się piętnaście solowych albumów z jego muzyką, pisaną do wierszy różnych autorów, a także do jego własnych tekstów. Wydał też kilka płyt okazjonalnych, a na kilkunastu innych gościnnie występował jako wokalista, autor muzyki, tekstu oraz jako pianista. Jest także autorem muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, programów telewizyjnych i filmów. Otrzymał dziewięć "Fryderyków" – nagród polskiej fonografii. Artysta prowadzi bardzo intensywną działalność koncertową, występując solowo, w duetach, składach kameralnych, a przede wszystkim z własnym zespołem.


Sobota

Chango (support)

Chango to czwórka szczecińskich muzyków (Borys Sawaszkiewicz, Szymon Drabkowski, Jakub Fiszer i Maciej Kałka), znanych z występów na największych scenach w kraju i poza jego granicami. Lata doświadczeń zdobytych w wielu zespołach (Łona Webber & The Pimps, K BLEAX, Jan Gałach Band, UKEJE, Big Fat Mama) owocują niezwykle przemyślanym i dopracowanym w najmniejszych szczegółach debiutanckim albumem zatytułowanym „MONO vs. STEREO”.

Płytę, której brzmienie może zahipnotyzować nagrano w Stobno Records pod Szczecinem, a dopieszczeniem zajęli się specjaliści zza oceanu z legendarnego Echo Mountain Studio (Asheville) oraz Studio B Mastering (Charlotte). W Stanach krążek nabrał swojego ostatecznego kształtu.

Do udziału w nagraniach zespół postanowił zaprosić DJ’a Falcon1, odpowiedzialnego za scratche oraz saksofonistę Tomasza Licaka – wirtuozów swoich instrumentów i przedstawicieli dwóch różnych muzycznie biegunów. Dzięki udziałowi gości płyta zyskała ciekawy i – przede wszystkim – eklektyczny charakter. Niezależnie od tego, czy płytę weźmie do ręki fan hip-hopu, funku, soulu, bluesa, jazz-rocka, czy muzyki nowej, pewne jest jedno – bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Eb Davis 

Eb Davis to nie tylko potężna dawka amerykańskiej energii, ale też prawdziwy ambasador bluesa na świecie. Charyzmatyczny wykonawca koncertował już ponad siedem tysięcy razy w sześćdziesięciu różnych krajach. Przez ponad czterdzieści lat swojej zawodowej działalności zapracował na wielkie uznanie, podziw oraz renomę, które towarzyszą jego nazwisku. Muzyk od wielu lat nie tylko nagrywa własne płyty, ale też chętnie występuje gościnnie na krążkach innych artystów. Z talentu kompozytorskiego Eba, który prowadzi też wykłady i seminaria z historii bluesa, korzysta wielu wybitnych artystów – jego utwory grał m.in. Mick Taylor z The Rolling Stones. Niezwykle żywiołowy na scenie, z doskonałym kontaktem z publicznością. Poza bluesem i soulem w swoim repertuarze ma także wiele standardów jazzowych.

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz