Dni Odry z flisakami [PROGRAM]

„Dni Odry 2016” oraz „XXI Flis Odrzański 2016” za pasem. Już w najbliższy weekend (9-10 lipca) przy Nabrzeżu Pasażerskim, Wałach Chrobrego i Bulwarze Piastowskim w Szczecinie obchodzić będziemy święto Odry. W programie m.in. koncerty szantowe, zwiedzanie jednostek, warsztaty ekologiczne.

Podczas Dni Odry powitamy flisaków przemierzających trasę o długości 700 km, od Opola przez Słubice, Gryfino, aż do Szczecina.
Na szczecinian i wszystkich gości czekać będzie wiele atrakcji. W programie m.in. spotkania z Flisakami, którzy zaproszą do zwiedzania tradycyjnej chaty, gdzie będzie można spróbować specjałów ich kuchni.
Kolejną atrakcją będzie możliwość zwiedzania jednostek. Swój pokład dla szczecinian i turystów otworzą okręt Marynarki Wojennej ORP Gniezno,  Nawigator XXI oraz jednostki Urzędu Morskiego. Godziny zwiedzania wyznaczą Dowódca okrętu oraz Kapitanowie jednostek.

Podczas Dni Odry 2016 odbędą się również zajęcia w ramach cyklu warsztatów ekologicznych pod tytułem ”Poznajemy akweny Szczecina i ich tajemnice”, w których wezmą udział uczniowie ze szczecińskich gimnazjów. Gimnazjaliści poprowadzą badania jakościowe próbek wody w „Laboratorium pod chmurką”, wezmą udział w spływie kajakowym oraz powitają flisaków przy scenie.
Na „Scenie na wodzie”, umiejscowionej przy Nabrzeżu Piastowskim, odbędą się koncerty szantowo-folkowe. Zagrają: Sąsiedzi, Szkocka Trupa oraz MuzyKajaka.
Każdy z zespołów tworzy swój własny styl muzyczny. Zespół MuzyKajaka to pierwszy i najprawdopodobniej jedyny zespól wokalno-instrumentalno-kajakowy, prezentujący utwory o tematyce wodniackiej, utrzymane w estetce folkowo-rockowej.
Szkocka Trupa to jeden z najważniejszych dziś grup polskiej sceny tradycyjnego folku morskiego i współczesnej piosenki żeglarskiej. Dzięki otwartej, muzycznej formule i różnorodnemu repertuarowi koncerty Szkockiej Trupy są ciekawe, niespotykane i zaskakujące. Szkot ma bardzo dobry kontakt z publicznością, szybko potrafi wciągnąć ją do zabawy i wspólnego śpiewania, a bluegrassowe, bluesowe, countrowe czy folkowe wersje znanych utworów doskonale wypadają na każdej scenie.
Zespół Sąsiedzi to założony w roku 2001 zespół grający utwory folkowe oraz szanty. Inspiracją dla tego zespołu jest muzyka dawna oraz folklor śląski. Jako jedyny polski zespół wystąpili na 3 najważniejszych festiwalach szantowych na świecie: krakowskim "Shanties", bretońskim "Chant de Marin" w Paimpol oraz legendarnym "Sea Music" w Mystic Seaport (USA). Od czerwca 2014 r zespół tworzą: Kamil Piotrowski, Dominika Płonka, Marek Wikliński, Ela Król, Piotr Świeściak oraz Mirosław Walczak.

Gośćmi Dni Odry i Flisu Odrzańskiego będą niewidomi żeglarze, którzy płyną z Gliwic, przez Szczecin, do samego Bałtyku na starym dwumasztowym jachcie typu DZ. Trasę i aktualne położenie żeglarzy w ramach projektu „Nasza Droga Odra Rejs Gliwice – Bałtyk” śledzić można on-line: http://www.zobaczycmorze.pl/mapa/. DZ z załogą wpłynie do Szczecina 8 lipca i opuści nasze miasto dzień później.

Organizatorami wydarzenia są Centrum Żeglarskie w Szczecinie oraz Fundacja Flis Odrzański.

PROGRAM IMPREZY „DNI ODRY 2016” i „XXI FLIS ODRZAŃSKI 2016”


Piątek, 08 lipca 2016
•    16.00 wpłynięcie do portu w Szczecinie okrętu Marynarki Wojennej RP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu (cumowanie przy nabrzeżu Bulwar Chrobrego).
•    Po  18.00 wpłynięcie do portu w Szczecinie Flisu Odrzańskiego i jednostek towarzyszących (cumowanie przy nabrzeżu Bulwar Piastowski).

Sobota, 09 lipca 2016
•    11.00    Spotkanie Honorowego Protektoratu i gości na statku Akademii Morskiej Nawigator XXI (nabrzeże Akademii Morskiej).
•    12.00    Powitanie flotylli XXI Flisu Odrzańskiego 2016 z pokładu Nawigatora XXI. Parada jednostek na Odrze Zachodniej.
•    12.45 – 13.15    Wizyta gości specjalnych na pokładzie okrętu MW RP typu Lublin z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu (nabrzeże Bulwar Chrobrego).
•    13.15 – 13.30    Przejście na scenę na wodzie (nabrzeże Piastowskie):
•    13.30 – 14.00    Oficjalne zakończenie XXI Flisu Odrzańskiego 2016 (scena na wodzie, nabrzeże Piastowskie):
– meldunek Komodorów Flisu,
– wystąpienia gospodarzy i gości.
•    14.00    Wizyta Honorowego Protektoratu i gości na tratwie i w Chacie Flisackiej (nabrzeże Piastowskie).
•    14.30 – 15.30    Koncert zespołu SZKOCKA TRUPA (scena na wodzie przy Nabrzeżu Piastowskim).
•    15.45 – 16.30    Koncert zespołu MUZYKAJAKA(scena na wodzie przy Nabrzeżu Piastowskim).
•    16.40 – 17.40    Koncert zespołu SĄSIEDZI (scena na wodzie przy Nabrzeżu Piastowskim).

Niedziela, 10 lipca 2016
•    10.30    Flisacka Msza Święta w Bazylice Św. Jana Chrzciciela, ul. Bogurodzicy.
•    12.00 – 15.00    Chata Flisacka – specjały kuchni flisackiej.
•    16.00    Wypłynięcie z portu w Szczecinie okrętu Marynarki Wojennej ORP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Autor zdjęcia: Tomasz Seidler

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz