Kolejna wycieczka kajakowa Szlakiem Robiena

Przed wojną, na jednej z wysp, żył leśnik, podróżnik i ornitolog Paul Robien. Pracując w swoim domu, ktory był jednocześnie stacją przyrodniczą, marzył o nowych rezerwatach przyrodniczych … Niestety ledwo kilka miesięcy po zdobyciu Szczecina zniknął, zamordowany pewnie przez radzieckie żołdactwo. Pływając po wodach Jeziora Dąbie, Parnicy i okolicznych kanałach, zobaczymy czemu właśnie w tym miejscu pracował ornitolog. Wpadniemy na Sadlińskie Łąki (Mönne, Mienie), odwiedzimy często niegdyś odwiedzaną plażę Mieleńską, na wyspie Wielka Kępa.

Należy pamiętać, że jezioro Dąbie przy pięknej pogodzie jest urocze, ale przy wietrze trzeba włożyć sporo wysyłku na pokonanie trasy. Dlatego też trasa przewidziana dla średniozaawansowanycj i wyżej przy silniejszym wietrze. Przy spokojnej pogodzie każdy wioslujący powinien dać sobie radę.

Szczegóły wycieczki

CZAS TRWANIA: około 5-9 godzin, w zależności od kondycji grupy, wariantu trasy i warunków atmosferycznych.

START: godz. 10:00

ILOŚĆ MIEJSC: 19 (10 kajaków, w tym kajaki 2+dziecko)

KOSZT: bilet normalny 40,00 osoba, bilet ulgowy 35,00 osoba (dzieci do lat 6 bezpłatnie, jeśli płyną w kajaku rodzinnym 2+1).

ZAPISY: Aby zapisać się na wycieczkę, należy wysłać na adres biuro@kajaki.szczecin.pl  swoje zgłoszenie. W temacie e-maila wpisujemy nazwę wycieczki, datę i godzinę, np. ROBIEN, 22.05.16 godz. 10:00 . W treści zgłoszenia podajemy dane:

  1. Imię i nazwisko uczestnika, wiek, miasto/miejscowość (jeśli korzysta z ulgi należy podać z jakiej)
  2. Ilość worków wodoodpornych (10,30,50L)
  3. Ilość etui wodoodpornych
  4. Informację o wieku dziecka w przypadku kajaka 2+1.

Po wysłaniu e-maila ze zgłoszeniem, należy poczekać na potwierdzenie zgłoszenia. W potwierdzeniu wysyłamy indywidualny tytuł wpłaty.

PŁATNOŚCI: po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia, czekamy 24 godziny na wykonanie przelewu. Po wykonaniu przelewu, prosimy o wysłanie na nasz adres poczty elektronicznej, potwierdzenia wpłaty. Po tym okresie, przyjmujemy kolejne osoby.. Wpłat dokonujemy na  konto: WIKING Robert Filipski ul. Boh. Getta W-go 18/9, 70-303 Szczecin Idea Bank 27 1950 0001 2006 0232 0461 0004, w tytule wpisując dane podane w potwierdzeniu zgłoszenia. Pamiętaj, aby na wycieczkę zabrać ze sobą aktualny dokument, uprawniający do ulgi. Zapisu na wycieczkę dokonujemy, w momencie zaksięgowania płatności. Decyduje kolejność dokonanych wpłat – w przypadku przekroczenia liczby miejsc, niezwłocznie wykonujemy przelew zwrotny i informujemy o tym Zgłaszającego. Dokonanie płatności jest automatycznym potwierdzeniem zapoznania się z Regulaminem korzystania ze sprzętu kajakowego podczas spływu oraz Warunkami Uczestnictwa. Na miejscu zbiórki podpisywane jest oświadczenie zapoznaniu się z podanymi dokumentami i zobowiązanie do ich przestrzegania. 

DŁUGOŚĆ TRASY: od 15 km do 24 km 

FORMA WYCIECZKI: z przewodnikiem, dla średniozaawansowanych w formie pętli. Należy pamiętać o długości trasy i  o tym, że jest to akwen otwarty, więc przy wietrze trzeba mieć mieć trochę pary w rękach i pokonać falujące jezioro 🙂. Decyzja o ewentualnym odwołaniu wycieczki zapada na miejscu, gdyż wówczas możemy ocenić na 100%, co dzieje się na wodzie. Uczestnicy bez doświadczenia kajakowego, w przypadku gorszej pogody, powinni przenieść swoj zapis na inny termin.

OPŁATY DODATKOWE: wypożyczenie worka wodoodpornego 10-59 litrów 5,00 , wypożyczenie etui wodoszczelnego na telefon, dokumenty, aparat, laptop do 15″ – 2,00. 

INFORMACJE DODATKOWE: W wycieczce może wziąć udział każda chętna osoba, bez względu na wiek. Trasa przygotowana jest wariantowo, jej długość zależy od kondycji grupy. Warinat I, jest wariantem minimalnym. Decyzję o wydłużeniu/skróceniu trasy podejmujemy na bieżąca w zależności od warunkow pogodowych jak i kondycji uczestników. Pokonujemy ją rekreacyjnie i nie ścigamy się pomiędzy sobą. Osoby niepełnoletnie, uczestniczą w wycieczce pod opieką rodziców (opiekunów prawnych). Uczestnicy wycieczki uczestniczą na własną odpowiedzialność. Organizator dołoży wszelkich starań, aby trasa wycieczki była bezpieczna. Impreza odbywa się bez względu na pogodę, lecz może z jej powodu zostać skrócona lub odwołana w trakcie trwania usługi. Wycieczka odbywa się przy minimum 10 osobach.    

Start wycieczki z Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Szczecinie pod opieką naszej kadry. Przepływamy wzdluż południowych brzegów jeziora Dąbie, mijając szereg przystani. Wpływamy na Regalicę i skręcamy w prawo. Mijamy po prawej Czapli Ostrów i dopływamy do Sadlińskich Łąk nazywanych również Wyspą Robiena. To właśnie tutaj mieszkał i działał znany leśnik i ornitolog szczeciński Paul Robien. Niestety to zapomniana sylwetka Szczecina i jedynymi śladami jego działania jest tablica pamiątkowa i pozostałości ruin jego lesniczówki. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką leśnika i twórcy stacji ornitologicznej jak i odkrywcy walorów jeziora Świdwie – Paul Robien. Czeka nas troszkę przedzierania się na wyspie, ale na pewno każdy da sobie radę. Z wyspy wpływamy z powrotem na Regalicę. Skręcamy w prawo aby dopłynąć do jeziora Dąbie. Przy ujściu Regalicy skręcamy w lewo i dopływamy do znanej niegdyś plaży Mieleńskiej, na którą w latach 80-tych, setki Szczecinian dostawały się statkami tzw. Białej Floty. Tutaj dłuższy popas i odpoczynek.  Po odpoczynku wracamy z powrotem wzdłuż brzegów Wielkiej Kepy, mijamy zatokę Jesietrza i ujście Regalicy wpływając na jez.Małe Dąbie. Tutaj skręcamy w prawo, płynąc wzdłuż zachodnich brzegów Sadlińskich Łąk. W zależności od pogody, płyniemy wzdłuż wschodniego lub zachodniego brzegu jeziora, kierując się do naszej bazy kajakowej w HOM-e, gdzie znajduje się meta. Z powodu warunków pogodowych na jeziorze Dąbie, przebieg trasy może ulec zmianie lub wycieczka może zostać odwołana.

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz