Kolorowa Aleja Kwiatowa powita wakacje

LATO, LATO…, a tam jeszcze nie ma nas. Więc z pieśnią na ustach… pamiętajmy póki czas!

„Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal, gdy szumi, szumi woda i płynie sobie w dal. Ach, jak przyjemnie. Radosny płynie śpiew, że szumi, szumi woda i młoda szumi krew”

– to słowa piosenki z filmu "Zapomniana melodia" z 1938 roku.

„Lato, lato, lato czeka. Razem z latem czeka rzeka. Razem z rzeką czeka las, a tam ciągle nie ma nas. Lato, lato nie płacz czasem, czekaj z rzeką, czekaj z lasem. W lesie znajdziesz dla nas chłodny cień. Przyjedziemy lada dzień. Już za parę dni, za dni parę weźmiesz plecak swój i gitarę…”

– piosenka z filmu „Szatan z siódmej klasy” z roku 1960.

Oba te manifesty radości z letnich wakacji towarzyszyły kilku pokoleniom Polaków przeważnie pod koniec roku szkolnego.  W obu  – jeśli się chce – można jednak usłyszeć o wiele więcej. Po pierwsze, przez kilkadziesiąt lat niewiele się zmieniło: początek letnich wakacji, to radość milionów polskich dzieci i mobilizacja ich rodziców. Po drugie, obie piosenki uświadamiają, jak wiele od roku 1938 i 1960… zmieniło się! Urbanizacja…, motoryzacja…, rozwój technologii…, globalizacja… , zmiany w stylu życia…, zmiany klimatyczne… sprawiły, że  dziś już nie wystarczy pamiętać o plecaku i gitarze. Trzeba jeszcze spakować ładowarkę do telefonu komórkowego, akcesoria laptopa, krem do opalania z odpowiednim filtrem, lekarstwa na alergie, kleszcze, osy, nakrycia głowy chroniące przed udarem, karty kredytowe… Czy w roku 1938 lub 1960 ktoś musiał obawiać się skutków stania w nierzadko wielogodzinnych korkach samochodowych? Czy ktoś wtedy słyszał o dziurze ozonowej?

Zmieniła się też wrażliwość: warto pamiętać o tym, jak znoszą wakacje nasi zwierzęcy przyjaciele, bo nerwowość współczesnego życia wpływa też na nasze psy i koty. Również są bardziej znerwicowane i nierzadko zalęknione. Ich świat staje na głowie: nie zawsze dobrze znoszą podróże, a już z pewnością źle – chaos organizacyjny. Wakacje, to dla nich czas rozstań, pusta miska na wodę, obcy ludzie w domu.   A czasami koszmar okrucieństwa pozornie najbliższych im ludzi, czas wyrzucania z domu, wywożenia do obcych lub… donikąd. Czas ich bezradności i nadziei na litość…

Również poziom bezpieczeństwa się zmienił. I nie chodzi tylko o sprawdzenie ważności przeglądu i ubezpieczenia samochodowego… Zbliżające się wakacje, to również czas częstszych niż zwykle apeli i ostrzeżeń lekarzy, straży pożarnych, policji, służb ratunkowych… Ostrzeżeń i apeli, które warto traktować poważnie.  

Czy jeszcze o czymś zapominamy?          

W sobotę 18 czerwca 2016 roku, w godz. 12:00-17:00 – w Ali Kwiatowej (Pl. Żołnierza Polskiego) imprezą pn. "Witamy  wakacje" Dom Kultury SŁOWIANIN wspólnie z funkcjonariuszami policji, straży pożarnej, Straży Miejskiej oraz ratownikami Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypomni szczecinianom zasady bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji oraz zdrowego i czynnego spędzania wolnego czasu.

Imprezie realizowanej we współpracy ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne, towarzyszyć będą również działania edukacyjne, w tym gry i zabawy dla całej rodziny – mające na celu promocję zasad opieki nad zwierzętami, uświadomienie roli przyjaźni z nimi i za nie odpowiedzialności.

Tekst przygotował Dom Kultury Słowianin


Tegoroczne wydarzenia w przestrzeni Alei Kwiatowej są efektem realizacji założeń zwycięskiego projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego (edycja 2015) i ustaleń z pomysłodawcą, które zakładają pełne wykorzystanie potencjału Alei.

O kolejnych krokach związanych z realizacją projektu „Kolorowa Aleja” informować będziemy w następnych komunikatach.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu!

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz