Obserwacje spadających perseidów na Wyspie Grodzkiej

Po niesamowitych pokazach fajerwerków na niebie podczas Pyromagic, warto będzie spojrzeć w niebo by dojrzeć spadające perseidy! Kolejna edycja wspólnych obserwacji odbędzie się w niedzielę 11 sierpnia 2019 r na plaży na Wyspie Grodzkiej.

Perseidy to rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Jego przeciętna aktywność w ostatnich latach wynosi około 100 spadków na godzinę, czyniąc go jednym z najbardziej licznych aktywnych rojów. Obserwowane są już od około 2000 lat, w miesiącach letnich. Maksimum tego roju wypada między 9 a 14 sierpnia.

Podczas wieczoru obserwować będzie można „spadające gwiazdy”, ale nie tylko. Będzie można spróbować dojrzeć największe planety Układu Słonecznego, przez teleskopy udostępnione przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii w Szczecinie, a także obiekty głębokiego nieba, jak mgławice, gromady gwiazd czy galaktyki.

Wydarzenie rozpocznie się w okolicach zachodu Słońca (ok godz. 21) i potrwa kilka godzin. Pokazy uzależnione są od pogody. W przypadku gęstej pokrywy chmur lub opadów, impreza odbędzie się kolejnego dnia.

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz