Pierwszomajowy bieg z legendą w tle

W Święto Pracy od pracy trzeba obowiązkowo odpocząć a nie od dziś wiadomo, że najlepszy jest aktywny wypoczynek. 1-go maja w Resku odbędzie się właśnie czwarta edycja Biegu o Strzałę Widanta, w którym będzie można przebiec trasę 10 km lub też przejść z kijkami do Nordic Walkingu połowę tego dystansu. Bez względu na to w jaki sposób pokona się trasę, na każdego na mecie czekać będzie grochówka, gadżety oraz oczywiście medal.

Bieg z legendą o średniowiecznym rycerzu

Nazwa biegu wzięła się od średniowiecznego rycerza Widanta, właściciela części dawnego Reska. Nad Regą, gdzie znajduje się dzisiaj wyspa porośnięta drzewami, stał niegdyś dwór rycerza, który słynął na okolicę z waleczności i odwagi, lecz jego sławę przyćmiewała jego niezwkle urodziwa żona. Wieść o jej urodzie i wierności dotarła na dwór Barnima II – księcia Pomorza…

Pewnego dnia książę ze swymi rycerzami udał się na polowanie w lasy z dala od Szczecina. Jechali dość długo zanim dotarli nad Ukleję, później Regę. Po udanym polowaniu rozpalono ogniska i rycerze przy jedzeniu i piciu i rozmawiali o tej pięknej, nieznanej okolicy, o tutejszych mieszkańcach. Borko, który też był w drużynie księcia, znał te lasy, ponieważ jego rodzina miała tu swoje włości . Zaczął opowiadać o Widancie, który ma piękną żonę, ale jest o nią nisamowicie zazdrosny i nikomu nie chce  jej pokazać. Książę Barnim zaciekawiony opowieścią o urodzie kobiety zdecydował, że pojadą na dwór Widanta. Ruszyli w drogę, minęli rzekę piaskową, pagórki, mokradła, liczne strumyki. Prowadziła ich Rega. Dotarli na dwór i zostali serdecznie przywitani przez  Widanta.         

Barnim zauważył, że w czasie wieczerzy nie było w ogóle kobiet, co potwierdzało słowa Borka, że Widant ukrywa swoją żonę przed wzrokiem ciekawskich mężczyzn. Zaczął myśleć jak podejść czujnego Widanta. Rano, gdy wstali, udał że jest ciężko chory i dalej nie może jechać. Wysłał swoich rycerzy do Nowogardu i do Dobrej, żeby tam zaczekali na niego.

Widant nie pozwolił swojej żonie wychodzić z komnaty, bo słyszał, że książę lubi towarzystwo kobiet i domyślał się,  że Barnim chce ją poznać. Żonie nic nie powiedział o swoich obawach. Mijały dni, a książę nie odjeżdżał do Szczecina. Chociaż czuł się już lepiej, spacerował. Któregoś kwietniowego poranka zobaczył on kobietę, która przechodziła pod oknami kuchennymi. Była niesamowicie piękna.

Postanowił  zorganizować wyprawę do Wielkopolski do Przemysła II i wysłać Widanta do Poznania. Widant, ciekawy świata i bardzo ambitny, zdecydował się wyjechać, a Barnim wykorzystał sytuację, by spotkać się z jego piękną żoną. Kobieta była ciekawa rozmów z księciem. Od początku wydał się jej miłym człowiekiem. Opowiadał o przygodach na polowaniach, o zamku w Szczecinie, o swoich bliskich. A Barnim, zachwycony urodą żony Widanta uknuł intryge  i powiadomił ją przez swojego przyjaciela  o śmierciu jej ukochanego męża. Kobieta początkowo zrozpaczona z czasem uległa czarowi księcia. Jednakże wieść o śmierci jej męża okazala się nieprawdziwa. Widant powrócił z misji cały  i zdrowy. Szybko zorientował się, że został zdradzony. W gniewie zabił Barnima i ukochaną żonę.  Zrozpaczony wybrał miejsce, gdzie Rega była bardzo głęboka i tam sam się utopił. Ciało księcia Barnima zabrali bracia Otton i Bogusław V do Szczecina. Widanta wraz z żoną pochowano na wyspie. Wszystko to działo się 28 maja 1295r.                                          

Dziś, gdy jest pochmurna noc można zobaczyć, jak książę Barnim walczy z Widantem, słychać brzęk zbroi i krzyk rycerzy…

Program imprezy

1. godz. 11:00 – biegi młodzieżowe:

  • przedszkolaki – ok. 150m „ Bieg do Stumilowego lasu”
  • kl. I/II – 400m dziewczęta, 400m chłopcy
  • kl. III/IV – 400m dziewczęta, 600m chłopcy,
  • kl. V/VI – 600m dziewczęta, 800m chłopcy,
  • kl. G/ponadgimnazjalne – 1000m dziewczęta,1200m chłopcy

2. godz. 13:00 – bieg główny + Nordic Walking

Trasa

Biegi odbędą się na terenie Parku Miejskiego (start-meta) oraz okolicznych lasów wzdłuż rzeki Rega  na trasie o nawierzchni naturalnej, szutrowej i asfaltowej.  

Podstawowe informacje

Data: 1.05.2017, godzina 13:00
Miejsce: Resko, Park Miejski (Start/Meta)
Dystans: 10 km (bieg główny), 5 km (Nordic Walking)
Limit zawodników: 300
Opłata: 35pln do dnia 24.04, 50 pln w dniu zawodów
Zapisy: <<< KLIKNIJ >>>
Regulamin: <<< KLIKNIJ >>>
Organizator: Centrum Kultury i Urząd Gminy w Resku

Dojazd do Reska: Organizator informuje, iż istnieje możliwość skorzystania z przejazdu zapewnionego przez organizatorów na trasie Płoty – Resko oraz Resko – Płoty. Do Płot z kolei można dojechać pociągiem jadącym do Kołobrzegu.
Bus czekać będzie przy dworcu w Płotach o godzinie 9:40 czyli po przyjeździe pociągu.Bus powrotny do Płot będzie czekał na uczestników naszego biegu o godzinie 17:00 przy Szkole w Resku.
Chęć skorzystania z transportu należy zgłaszać na adres mailowy: wierzbicki@lewandowski-team.pl

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz