Podziemny Szczecin – część 1 [recenzja]

O szczecińskich podziemiach mówiono i pisano już wiele. Na ich temat powstało zwłaszcza mnóstwo teorii o tym że pod Szczecinem istnieje drugie podziemne miasto, czy że podziemne tunele prowadzą nawet do Berlina. Już pierwsza książka z cyklu „Podziemny Szczecin” autorstwa Andrzeja Krasickiego jr, Michała Rembasa i Izabeli Rosy pokazuje, że z tymi legendami nie ma nic wspólnego a jej zawartość skupia się na prezentacji faktów i kontekstów historycznych.

Bogata zawartość

Pierwsza część całego cyklu książek o podziemnym Szczecinie zawiera 14 reportaży z wędrówek po 15 obiektach. Warto podkreślić, że każdy penetrowany przez autorów schron czy bunkier został nie tylko opisany ale przede wszystkim bogato zilustrowany zdjęciami oraz wizualizacją modelu 3D, za które odpowiedzialna była Izabela Rosa. Jest to jedyna publikacja zawierająca tego typu wizualizacje, dzięki którym można było zobrazować kubaturę obiektów, kształt czy zawiłość często licznych korytarzy. Dzięki modelom 3D oraz licznym zdjęciom, czytelnik bez wchodzenia do podziemi, jest w stanie je wirtualnie zwiedzić. Jest to bez wątpienia wielki atut tej publikacji. Wszystko to zawarte zostało aż na niespełna 200 stronach, a to tylko jedna z kilku planowanych części wydawnictwa. To najlepiej pokazuje ogrom spenetrowanych podziemi i zebranych przez autorów materiałów na ich temat.

Kontekst historyczny

Książka zaczyna się od wprowadzenia czytelnika w czasy II wojny światowej, kiedy to alianckie naloty Szczecina do budowy i rozbudowy licznych schronień. Dodatkowo zdjęcia zniszczonych budynków oraz tych samych miejsc wykonane współcześnie świetnie pokazują ogrom wojennych zniszczeń. Dzięki temu łatwiej można zrozumieć sens powstania opisywanych w dalszej części książki schronów.

O penetrowanych obiektach

Kolejnym atutem książki jest to, że przedstawia ona różnorodne obiekty, różnego typu i przeznaczenia. Opisane zostały zarówno typowe schrony przeciwlotnicze, do których wejścia często wystają z podziemi, jak również podziemny magazyn na piwo, podziemia pod stadionem Pogoni, pozostałościami po dawnym forcie, słynnym schronie przeciwatomowym pod dworcem PKP czy podziemiami znanymi z bestsellera „Sedinum – wiadomość z podziemi”.

Podsumowanie

Pierwszy tom cyklu „Podziemny Szczecin” autorstwa Andrzeja Krasickiego jr, Michała Rembasa i Izabeli Rosy jest długo wyczekiwaną książką na rynku wydawniczym. Jest pierwszą książką, która w jasny i przejrzysty sposób przedstawia szczecińskie schrony dopisując do nich jedynie kontekst historyczny, a nie wyimaginowane teorie niemające poparcia w faktach i dokumentach. Jest to też pierwsza publikacja obrazująca opisywane obiekty za pomocą modeli 3D zamiast zwykłych planów, co umożliwia czytelnikowi pełne poznanie obiektu, jego struktury i wyglądu bez wchodzenia do niego, co jest o tyle istotne, że do części obiektów nie można się na co dzień dostać lub wymaga to posiadania odpowiedniego sprzętu. Jesteśmy pełni uznania pracy włożonej w napisanie pierwszej części „Podziemnego Szczecina”, którą z czystym sumieniem możemy polecić każdemu miłośnikowi Szczecina oraz już nie możemy doczekać się kolejnej części, której premierę zaplanowano na maj 2017 r.

Nasza ocena: 6/6
Data wydania: grudzień 2016
Ilość stron: 192
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Bartek Michał Rembas

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz