Sekrety Szczecina Część 3 – PRL – Roman Czejarek [recenzja]

Dom Wydawniczy Księży Młyn z Łodzi przyzwyczaił już swoich czytelników do licznych wydawnictw opisujących „sekrety” różnych polskich miast, czyli ciekawe i często nieznane zdarzenia z historii. Taka seria powstała też w przypadku Szczecina. Dwie pierwsze części „Sekretów Szczecina” autorstwa znanego dziennikarza, prezentera i miłośnika Szczecina, Romana Czejarka dotyczyły przedwojennego Szczecina. Najnowsza, trzecia część Sekretów Szczecina dotyczy już mniej odległych czasów PRL, przez co dla wielu może być nie tylko źródłem wielu ciekawych informacji z życiu miasta, ale także okazją do wielu wspomnień z dzieciństwa.

Co w środku?

Na 144 stronach książki, Roman Czejarek opisał 29 różnych historii miejsc i zdarzeń jakie miały miejsce w Szczecinie epoki Polski Ludowej. Można m.in. przeczytać jak powstał kultowy paprykarz szczeciński czy motocykl Junak. Dowiedzieć się można też o tym jakie były taksówki MPK, kasety z Wiskordu czy też kto został pierwszą Miss Szczecina. Czytając trzecią część Sekretów Szczecina dowiemy się także do jakiej awantury doszło w Kinie Kosmos i jaka była historia budowy tego nowoczesnego niegdyś kina, jak powstał kultowy już „grzybek” przy Bramie Portowej czyli popularne miejsce spotkań szczecinian i do czego tak naprawdę służył ten obiekt oraz dowiemy się, że jedyne szczecińskie przejście podziemne, które niedawno zostało wyłączone z eksploatacji, w czasach PRL było wyznacznikiem bycia ważnym ośrodkiem miejskim. Są też artykuły o wiecznie psującym się wodolocie, Rajdzie Monte Carlo, który odbył się na szczecińskich ulicach czy też meczu Polska – NRD w ramach eliminacji olimpijskich w piłce nożnej. Roman Czejarek w książce nawiązał także do swoich początków pracy dziennikarskiej w Radiu Szczecin, kiedy to jako młody dziennikarz odkrył szokujący proceder sprzedaży ludzkich czaszek na Cmentarzu Centralnym. Historia ta z pewnością robi wrażenie, a pozostałe opisane wątki, nawet jeśli w większości są znane, to opisane są w ciekawych kontekstach.

Podsumowanie

Każdemu komu podobały się poprzednie dwie części Sekretów Szczecina z pewnością nie zawiedzie się także na trzeciej części. Zachowana w niej została bowiem ta sama, bardzo przystępna w czytaniu stylistyka, a historie opisane w książce zostały w sposób bardzo ciekawy, a czasem nawet intrygujący i dający do myślenia. Część trzecia Sekretów Szczecina to także znakomity sposób na powrót do młodzieńczych lat, bo dla wielu czasy PRL są czasami pięknej młodości. Kolejny raz z przyjemnością możemy polecić tę książkę każdemu miłośnikowi Szczecina.

Nasza ocena: 6/6

Data wydania: listopad 2018

Ilość stron: 144

Okładka: twarda

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Księży Młyn

Zamów online

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz