„Sekrety Szczecina” – Roman Czejarek [recenzja]

Wydawnictwo Księży Młyn specjalizuje się w odkrywaniu tajemnic różnych miast wydając cała serię książek poświęconym ich sekretom, które niejednokrotnie nie są znane ich obecnym mieszkańcom. W całej tej serii nie mogło zabraknąć też Szczecina, który jest miastem z niezwykle bogatą i przewrotną historią rodzącą wiele ciekawostek i tajemnic. Trudno aby było inaczej, skoro w ciągu wieków miasto przechodziło z rąk do rąk i naprzemiennie władali nim Niemcy, Polacy, Francuzi i Szwedzi. Choć dziś patrząc na Szczecin trudno w to uwierzyć, ale na przełomie XIX i XX wieku było to jedno z najważniejszych miast na mapie Europy.

Słów kilka o autorze

Za opowiedzenie szczecińskich sekretów odpowiedzialny jest Roman Czejarek – znany i popularny dziennikarz oraz prezenter radiowy, a prywatnie wielki miłośnik historii Szczecina i właściciel pokaźnej kolekcji szczecińskich przedwojennych pocztówek. Trzeba przyznać, że tak jak miło słucha się jego głosu na radiowych falach, tak równie przyjemnie czyta się jego opowieści o dawnym grodzie gryfa. W treści każdej z ponad 40 opisanych historii można wyczuć bowiem pasję autora do tematyki, którą opisuje, a nie wyłącznie suche fakty.

Wygląd

Zanim przejdziemy do zawartości książki, warto skupić się na samym jej wyglądzie. Wydana została w twardej oprawie, która nie tylko pięknie wygląda, ale którą też wygodnie się trzyma w trakcie czytania, a sama książka dzięki niej staje się trwalsza. Również graficzna strona okładki wygląda bardzo ciekawie, bo podobnie jak w przypadku innych części tej serii, tak i w tym wypadku, na okładce znalazł się pewnego rodzaju kolaż wyciętych ze starych zdjęć miejsc i obiektów związanych z przedwojennym Szczecinem, o których mowa jest w książce. Na pierwszym planie widoczny jest dawny Hansabrücke, nad którym przelatuje sterowiec Graf Zeppelin zaś obok stoi Wieża Quistorpa w pełnej krasie. Dodatkowo niektóre elementy grafiki zostały pokryte lakierem, co dodatkowo wpływa na walory estetyczne książki.

Co w środku

Na 128 stronach książki Roman Czejarek opisał 43 tajemnice związane ze Szczecinem. Choć wszystkie mają formę niezależnych artykułów, to tematycznie często są ze sobą powiązane. Dużym atutem jest, że każdy z nich posiada często tajemniczy i urzekający tytuł, który sam w sobie jest największą zachętą do zagłębienia się w temat, którego dotyczy. Tym samym dowiadujemy się m.in. o upadku cesarza, szczecińskim „Maluchu”, szelkach w wodzie, latających cygarach, wędrujących pomnikach, tramwaju kabriolecie czy też dziwnych rurach pod Wałami Chrobrego. Z książki dowiadujemy się też między innymi o stoczniowej potędze dawnego Szczecina, w którym budowano największe w dziejach żeglugi statki pasażerskie, bijące atlantyckie rekordy prędkości. To w Szczecinie także, a nie w Berlinie, bracia Wright po raz pierwszy zaprezentowali swój samolot. Tu produkowano również seryjnie pierwsze niemieckie samochody z napędem na przednie koła. Sekrety Szczecina przybliżają nam także związki ze Szczecinem sławnych ludzi i ich perypetii jak chociażby czeskiego śpiewaka Karela Gotta i innych artystów estradowych z pierwszym striptizem w mieście, „króla tenorów” Enrica Caruso i skandalu jaki wywołał na jednym ze szczecińskich transatlantyków. W książce przeczytamy również o życiu i sukcesach szczecińskich przedwojennych sportowców, a także o tym co nad Odrą robił największy bokser wszechczasów Max Schmeling. Każdy z artykułów dodatkowo wzbogacony jest o unikatowe fotografie i ilustracje, które dodatkowo ułatwiają nam się przeniesienie do tamtych czasów.

Na koniec

Sekrety Szczecina ukazują w niezwykle ciekawy i intrygujący sposób historię przedwojennego Szczecina. Nie należy jednak tej publikacji traktować jako typowej książki historycznej, przekazującej jedynie suche fakty. W tym wypadku otrzymujemy zdecydowanie coś więcej. Jest to wiedza przekazana w bardzo przystępny i ciekawy sposób o miejscach, wydarzeniach, ludziach, których losy warto poznać. Zdecydowanie jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii Szczecina, dla których wydawnictwo przygotowało bardzo ładną naklejkę na samochód, dołączoną do każdego egzemplarza. Gorąco polecamy!

Książka do kupienia jest w wielu szczecińskich księgarniach oraz na stronie wydawnictwa Księży Młyn.

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz