Spacer szlakiem kotwic szczecińskich

Już w sobotę, 31 lipca, zapraszamy na bezpłatny spacer szlakiem szczecińskich kotwic. Wycieczkę poprowadzi Wiesław Seidler.

Krzyż, kotwica i serce to bodajże najbardziej popularne w dziejach symbole graficzne, oznaczające kolejno – wiarę, nadzieję i miłość. Kotwica (dawniej kotew, kotwa, ankier), to „urządzenie do utrzymywania statku w miejscu, na wolnej przestrzeni wodnej”. Niewątpliwie pierwszym rodzajem kotwicy był przywiązany na powrozie odpowiedni kamień, a dzisiaj ocenia się, że w światowej żegludze – śródlądowej i morskiej – używa się ok. pięć tysięcy wzorów kotwic, z czego, najbardziej popularne, są cztery podstawowe modele, w tym: kotwice czterołapowe, admiralicji, patentowe, i lemieszowe. Popularny rysunek i znak graficzny kotwicy, jako symbolu nadziei, to właśnie stylizowana kotwica admiralicji.

Duże kotwice okrętowe na ogół kończą służbę i żywot wraz ze statkiem, lub najczęściej, razem z nim są złomowane. Tylko niektóre mają więcej „szczęścia” i potem jako ciekawe eksponaty wzbogacają nie tylko kolekcje muzeów morskich czy historycznych, ale też,  jako swoiste pamiątki morskiej historii, zdobią po prostu place i ulice nie tylko miast portowych, ale i wielu innych, nawet daleko od morza. Dlaczego tam trafiły? Są przecież tylko jednym z technicznych wynalazków zapisanych trwale w dziejach ludzkości. Równocześnie żaden z nich nie jest tak popularny jak kotwice? Są „wszędzie” wokół nas, w przestrzeni publicznej, w żegludze, sztuce, ikonografii, grafice, heraldyce, rzemiośle, jako pamiątki, ozdoby, itp., wreszcie jako wymowny Znak – Kotwica – Polski Walczącej.

Tylko w naszym morskim, portowym i stoczniowym Szczecinie takich pamiątkowych „ulicznych” kotwic można naliczyć i znaleźć co najmniej kilkadziesiąt, i to w samym centrum. Jedną z największych i najciekawszych jest potężna „Kotwicą Sediny”, zdobiącą Plac Tobrucki, na miejscu byłej przedwojennej tzw. Fontanny Manzla.

Spacer „Szlakiem pamiątkowych szczecińskich kotwic” rozpoczynamy właśnie od niej. Wycieczka rozpocznie się w sobotę, 31 lipca o godz. 11.

Trasa wycieczki:

 • 1) „Kotwica Sediny” – na Placu Tobruckim (takie kotwice „nosi” krążownik „Aurora”);
 • 2) „Kotwica Trzech Kapitanów” – Plac Orła, przed bazyliką (i inne kotwice);
 • 3) „Kotwica Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców” – ul. Grodzka, przed SP 63;
 • 4) „Kotwica Rybaków Dalekomorskich” – i inne, Bulwar Piastowski;
 • 5) „Kotwica Jana z Kolna” – Nabrzeże Jana z Kolna, przy fontannie;
 • 6) „Kotwice Słuchaczy PSM” – Wały Chrobrego, przed gmachem głównym Akademii Morskiej;
 • 7)  Kotwice Muzealne – Oddział Morski Muzeum Narodowego, przed gmachem i w skansenie;
 • 8) „Marynarz z Kotwicą” – na wieży Urzędu Wojewódzkiego;
 • 9)  „Kotwice Studentów WSM/AM” – ul. Starzyńskiego, przed akademikiem AM;
 • 10) „Kotwica Niepodległości RP” – skwer, ul. Kujawska/al. Wyzwolenia;
 • 11) „Kotwica z krokusami” – Plac Solidarności, wjazd na Trasę Zamkową.

Dalej, zainteresowanym i wytrwałym polecam kolejnych kilkadziesiąt pomnikowych i innych kotwic szczecińskich, jak np.przed szkołami SP 56, SP 37, ZCEMiP (byłe ZSBO), czy kotwicę św. JP II (ul. Kordeckiego), kotwice ZUT, stoczniowców, czy wreszcie na Łasztowi, w porcie, w stoczniach, w marinach, witacz  przy S3, i dalej, i inne.

Zapisy na spacer odbywają się pod linkiem:www.accredi.pl/kotwice2021

Autor projektu: Wiesław Seidler – emerytowany nauczyciel akademicki PSM i WSM, pomysłodawca i wieloletni Koordynator Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej, pasjonat morza i kotwic, żeglarz, płetwonurek, dziennikarz.

Patronat (organizator): Żegluga Szczecińska Turystyka i Wydarzenia

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz