Spokojnie, to tylko zaćmienie!

27 lipca o 21.00 na Wałach Chrobrego odbędą się wyjątkowe obserwacje astronomiczne. Pierwszym celem będzie Wenus, szybko chowająca się za horyzontem wraz z zachodem Słońca. O ile uda  się uchwycić ją między wysokimi zabudowaniami na zachód od "Wałów", co może być małym wyzwaniem.

Z pewnością niesamowite przeżycia dostarczy ogromny, wschodzący czerwony Księżyc (można się go spodziewać ok 21.30-22.00 – w zależności od warunków atmosferycznych), który już nad horyzontem będzie w całkowitym cieniu Ziemi!

Na pewno będzie można zaobserwować na Saturna i jego niesamowite pierścienie, jak i króla wszystkich planet – Jowisza. Lipiec tego roku to także doskonała okazja do obserwacji Marsa. Ten będzie najbliżej Ziemi od 2003 roku! Jeśli tego nam będzie mało, skierujemy teleskopy również w ciekawe gwiazdy podwójne lub w jaśniejsze gromady gwiazd.

Nie zabraknie na Wałach Chrobrego największego teleskopu amatorskiego w Polsce – Sowy – olbrzyma o średnicy lustra aż 60 cm i wysokości ponad 2 m! Mniejsze instrumenty również niczego sobie – zdecydowanie warto przez nie oglądać, szczególnie, że obiektów do obserwacji będziemy mieli mnóstwo!

Całość w niezwykłej oprawie muzycznej Szymona Karpierza, znanego też jako Zombie.

Polecamy to wydarzenie zarówno starszym i młodszym.
 

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz