Szczeciner nr 8 – co w numerze?

O historii Szczecina, zarówno tej dalszej jak i bliższej naszym czasom, początkach produkcji Junaka, czy będących obecnie na czasie problemach z Mostem Cłowym oraz opowieści o historii ciekawych ludzi związanych z miastem, można przeczytać w ósmym numerze Szczecinera.

Czytelnicy Magazynu Miłośników Szczecina musieli się wykazać dużą cierpliwością czekając na kolejne wydanie swojego pisma, które zamiast w grudniu, ukazało się pod koniec stycznia. Jak widać zakładany cykl wydawniczy zakładający dwa numery w roku, latem i zimą, nie okazał się trafnym wyborem z uwagi na obłożenie pracą drukarni w grudniu. Ma to jednak dobrą stronę, gdyż wydawca zapowiedział powrót do wiosenno-jesiennego terminu, a to oznacza, że dziewiąty numer ukaże się szybciej niż ktokolwiek wcześniej mógłby się spodziewać. Póki co skupmy się jednak na zawartości numeru ósmego, mocno okrojonego jeśli chodzi o zawartość, bo zawierającego jedynie 90 stron (poprzedni liczył aż 170 stron), lecz w dalszym ciągu pełnego ciekawych i różnorodnych artykułów dotyczących różnych okresów historycznych.

Czasy PRL-u

Czasy PRL-u wiązały się z wieloma problemami infrastrukturalnymi. O jednym z nich napisał Andrzej Krasicki Jr, a sprawa dotyczyła problemu zanieczyszczonej wody jak płynęła z kranów na przełomie lat 1957-1958. Był to zarazem zalążek powstania nowego ujęcia wody dla szczecinian z nie z Odry a Jeziora Miedwie. Kolejny problem, który powstał już za czasów Polski Ludowej, a który za sprawą ostatnich wydarzeń ciągle jest na czasie opisał Roman Czejarek. Artykuł dotyczy bowiem powstania Mostu Cłowego i problemów jakie powstawały już w czasie jego budowy, a których konsekwencje doprowadziły obecnej rozbiórki i odbudowy niemal od podstaw.

Bartosz Sitarz z kolei napisał artykuł opisujący jak wydarzenia grudnia `70 roku były opisywane w ówczesnej prasie przesiąkniętą propagandą władz ludowych. Zawartość wzbogacona jest zdjęciami oryginalnych gazet z tego roku. Czytając ten tekst z przykrością niestety można stwierdzić, że do wielu analogicznych działań dochodzi także obecnie w mediach publicznych.

O Junaku

Fani motoryzacji z pewnością ucieszy obszerny artykuł Bartosza Zakszewskiego poświęcony produkowanemu w Szczecinie motocyklowi Junak, w którym opisuje nie tylko jak doszło do produkcji tego jednośladu, ale także szczegółowo opisuje drobiazgowe badania, jakie przeszedł ten motocykl przed dopuszczeniem do ruchu.

O ludziach

Każdy numer Szczecinera stara się opowiadać historię ciekawych ludzi związanych ze Szczecinem. Nie inaczej było i tym razem poznając perypetie urodzonego w Dąbiu Carla Teike, kompozytora jednego z najpopularniejszych marszy wojskowych. Kolejną osobą, o losach której przeczytać można na łamach Szczcinera jest Jean Helion, znany głównie na zachodzie francuski malarz, który do Szczecina dotarł jako francuski jeniec. To jego dzieło zdobi też okładkę najnowszego numeru Magazynu Miłośników Szczecina.

Kontynuacja wątku Polickiego

Poprzedni numer Szczecinera w dużej mierze poświęcony był historii Polic. W najnowszym wydaniu temat ten jest kontynuowany za sprawą Jana Matury, który zabiera czytelników na wyimaginowany spacer śladami dawnych Polic. Co warte również podkreślenia, swoją opowieść ozdabia licznymi szkicami swojego autorstwa, które pomagają przenieść się czytelnikowi w okres dwudziestolecia międzywojennego.

Trochę architektury

W najnowszym numerze pojawił się także wątek architektoniczny związany z modernistycznymi willami w Podjuchach, o których napisał wydawca, Szymon Jeż. Często zaniedbane, nie wzbudzają już takiego zachwytu jak niegdyś. Warto jednak przyjrzeć się im z bliska, do czego zachęca autor.

Fakultety Szczecińskie

Fakultety Szczecińskie to nowy dział w Szczecinerze stworzony z myślą o nauczycielach historii i nie tylko. Ma on być swoistą pomocą przy uzupełnianiu zajęć z historii o wątki szczecińskie, które na lekcjach pojawiają się niestety niezwykle rzadko. Pierwszy fakultet poświęcony został walkom o Szczecin w 1945 roku oraz późniejszemu przekazaniu go polskiej administracji.

Ciekawostki

Z pewnością ciekawostką dla wielu czytelników będzie historia niezwykłej pamiątki z ’45 roku związana z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie. Mowa tu o ołtarzu polowym 12 Pułku Ułanów Podolskich, który znajduje się w szczecińskim kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha, którego historię opisał Krzysztof Męciński.

Od jakiegoś czasu Szczeciner przyzwyczaił swoich czytelników nie tylko do artykułów ściśle historycznych, ale też do prozy związanej ze Szczecinem. Tu po raz kolejny swoim talentem wykazał się Jan Matura.

Różnorodność artykułów ósmego Szczecinera jest jak zwykle duża, ale taki właśnie był, jest i mamy nadzieję będzie Szczeciner, pełen ciekawych i wielotematycznych artykułów. Warto podkreślić, że artykuły w Szczecinerze może opublikować dosłownie każdy, kto potrafi w ciekawy sposób opisać wiedzę związaną ze Szczecinem lub okolicami. Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu z redaktorem naczelnym pisma, Pawłem Knapem: pawel.knap@szczeciner.pl

Foto: Łukasz Szełemej

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz