Tydzień tenisowych koncertów

Od lat odbywającemu się na kortach przy al. Wojska Polskiego Międzynarodowemu Turniejowi Tenisowemu Pekao Szczecin Open towarzyszą również artystyczne emocje związane z Tennis Music Festival. Każdego dnia turnieju od poniedziąłku do soboty, po meczu dnia, odbywać się będzie specjalny koncert w jednym z dużych namiotów rozstawionych na terenie kortów. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Poniżej prezentujemy informacje o poszczególnych artystach, którzy zagrają w tym roku.

14 września, poniedziałek: Gypsy Swing Quartet

Zespół został założony w 2001 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 20 lat na stałe mieszkającego w Polsce. W mistrzowskiej grze Siergieja mocno wyczuwalne są emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Lider współpracował m.in. z: Jazz Band Ball Orchestra, Hot D’Jazz Trio, Five O’Clock Orchestra oraz jednym z największych współczesnych gitarzystów gatunku manouche – Joscho Stephanem. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz Wójcik (gitara) i Piotr Górka (kontrabas) – wszyscy są absolwentami Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Na obszerny repertuar Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet składają się nie tylko standardy gypsy swingu, ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze.

15 września, wtorek: Lora Szafran

To jeden z najciekawszych głosów polskiej sceny jazzowej i zarazem niespokojny duch, któremu zawsze mało nowych artystycznych wyzwań. Artystka podbiła serca i zdobywała nagrody od Opola i Sopotu po Los Angeles. Lora Szafran urodziła się 24 lipca 1960 roku w Krośnie. Współpracowała m.in. z formacjami Walk Away, New Presentation, Swing Orchestra Cracow oraz zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Włodzimierza Nahornego, a u boku Mieczysława Szcześniaka czy w ramach tria Big Stars flirtowała z ambitnym popem. Śpiewała Chopina (w 1994 roku, kiedy nie było to ani takie modne, ani tak opłacalne jak dzisiaj), piosenki Wasowskiego i Przybory (z Januszem Muniakiem) oraz wiersze Jarosława Iwaszkiewicza (z Włodkiem Pawlikiem). Artystce na scenie towarzyszyć będzie Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet. Usłyszymy zarówno utwory z repertuaru Lory Szafran jak i popularne standardy jazzowe.

16 września, środa: Beltaine

To jeden z bardziej oryginalnych zespołów polskiej sceny folkowej. Muzykę Beltaine trudno jednoznacznie zdefiniować. Charakterystyczne brzmienie grupy jest wynikiem zderzenia różnych osobowości o skrajnie odmiennych doświadczeniach muzycznych. Główną inspiracją dla muzyków jest szeroko pojęta tradycja irlandzka i bretońska, ale muzycznie zespół zmierza po prostu przed siebie. Eksperymentuje i zaciera granice między tradycją a nowoczesnością. Grupa powstała w 2002 r. w Katowicach. Skład na początku ulegał zmianom, ale od 2006 roku Beltaine tworzy nieprzerwanie 7 muzyków. Zespół wydał 4 albumy studyjne oraz album live, będący muzycznym zapisem trasy koncertowej z gościnnym udziałem harfisty Jochena Vogela. Wszystkie trzy studyjne płyty zostały uznane za folkowe wydawnictwa roku w plebiscycie „Wirtualne Gęśle”, współorganizowanym przez Polskie Radio.

Od początku ogromną siłą Beltaine były żywiołowe koncerty, entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność na każdej szerokości geograficznej. Grupa koncertowała m.in. w Malezji, Meksyku, USA i Kanadzie; jest regularnie zapraszana na prestiżowe festiwale w całej Europie. W 2011 roku Beltaine otrzymał nagrodę „Irish Music Award” w kategorii Top Celtic Rock Band przyznawaną przez American Irish Association.

17 września, czwartek: Pustki

To zespół założony w sierpniu 1999 roku w Ostrówku przez gitarzystę Radka Łukasiewicza, perkusistę Grzegorza Śluza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Jako, że próby formacji odbywały się w komórce zwanej kolokwialnie “pustkami”, muzycy postanowili w ten sposób nazwać swój zespół . Debiutancka płyta “Studio Pustki” ukazała się w 2001 roku. Album zebrał wiele pozytywnych recenzji w muzycznej prasie, a promująca go piosenka “Patyczak” zyskała status alternatywnego przeboju. Z pierwotnego składu Pustek zostali obecnie Łukasiewicz i Śluza, do których dołączyła pianistka i wokalistka Barbara Wrońska.

19 września, sobota: Tim Mitchell

To amerykański wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyki blues, R&B i funk. Występował w grupach Stylistics, Drifters, Harold Melvin and the Blue Notes oraz James Brown’s touring band. Urodził sie w Oklahomie w 1955 roku, aktualnie często koncertuje w Europie z międzynarodowym projektem „Vargas Blues Band” i ze swoim zespołem „The Mitchell Blues Band”. Pochodzi z muzycznej rodziny. Jego ciotka była słynną śpiewaczką operową, występowała nawet z Pavarottim. W licznej rodzinie Tima prawie wszyscy są muzykami, tworzyli słynną grupę gospel „The Famous Musical Mitchells”. Tim Mitchell obdarzony jest świetnym, ekspresyjnym głosem, a jego interpretacje są pełne feelingu i świeżości. W Szczecinie Amerykanin wystąpi u boku zespołu Leszka Cichońskiego – wybitnego polskiego gitarzysty i wokalisty bluesowego.

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz