Wakacyjny turniej piłki ręcznej Baltica Summer Cup

V międzynarodowy turniej BALTICA SUMMER CUP odbędzie się 13 i 14 sierpnia br., jako wydarzenie towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Sztucznych Ogni PYROMAGIC. W tym prestiżowym turnieju piłki ręcznej kobiet uczestniczyć będą czołowe drużyny PGNiG Superligi oraz drużyny z Białorusi i Niemiec. Wszystkie mecze odbędą się na hali Azoty Arena przy ul. Szafer 70 w Szczecinie. Wstęp bezpłatny.

Historia turnieju

Pierwsza edycja turnieju pod nazwą Baltica Summer Cup miała miejsce pod koniec lipca 2012. Wówczas w zawodach wzięły udział 4 drużyny: oprócz gospodyń Pogoni Baltica Szczecin zagrały: KU AZS Politechnika Koszalin, KPR Jelenia Góra oraz SV Werder Bremen.

Rok później w szczecińskim turnieju zameldowało się aż  6 zespołów, a do Grodu Gryfa przyjechała czołówka Superligi: MKS Zagłębie Lubin (wicemistrz Polski), AZS Politechnika Koszalińska (brązowy medalista) oraz KPR Jelenia Góra, Vistal Gdynia, EKS Start Elbląg.

III edycja turnieju w 2014 roku była pod wieloma względami wyjątkowa. Do Szczecina przyjechały bardzo mocne drużyny z Europy: VfL Oldenburg (Niemcy), Byåsen Trondheim (Norwegia) oraz Team Esbjerg (Dania). Nie mogło zabraknąć również czołówki Superligi: KGHM Metraco Zagłębie Lubin (srebrny medalista MP) oraz Vistal Gdynia (brązowy medalista MP). Prestiżu dodało również miejsce rozgrywek – nowo powstała hala widowiskowo-sportowa przy ul. Szafera 1-3 (była to pierwsza duża impreza w tym obiekcie).

W 2015 roku, w związku z wycofaniem się tuż przed samą imprezą jednej z polskich drużyn, szczecińska Pogoń Baltica zmuszona była wystawić dwa składy. W zawodach wzięły udział również: Nykøbing Falster (Dania) oraz KGHM Metraco Zagłębie Lubin.

W 4 dotychczas rozegranych edycjach Baltica Summer Cup wzięło udział łącznie 10 różnych klubów z najlepszych europejskich lig (Dania, Norwegia, Niemcy, Polska).

Zwycięzcy:

2012 – KU AZS Politechnika Koszalin

2013 – EKS Start Elbląg

2014 – Team Esbjerg

2015 – SPR Pogoń Baltica Szczecin

2016 – ???

Edycja 2016

Turniej Baltica Summer CUP przyzwyczaił nas, że co roku do Szczecina zjeżdżają jedne z najlepszych drużyn w Europie. Nie inaczej będzie w tej edycji! W sierpniu będziemy gościć piątą drużynę Bundesligi, drugą drużynę ligi białoruskiej i niezwykle utytułowany klub z Lubina, który po odmłodzeniu składu może w nadchodzącym sezonie nieźle namieszać w czołówce Superligi. Dobre drużyny słyną z tego, że w swoich szeregach mają utytułowane i doświadczone zawodniczki, które często powoływane są do reprezentacji swojego kraju. Oto lista reprezentantek*, które będziemy mogli oglądać podczas nadchodzącego turnieju:

SPR Pogoń Baltica Szczecin
 • Adrianna Płaczek, reprezentacja seniorek, reprezentacja akademicka, Polska
 • Aleksandra Zimny, reprezentacja seniorek, reprezentacja akademicka, Polska
 • Patrycja Królikowska, reprezentacja seniorek, Polska
 • Patrycja Noga, reprezentacja akademicka, Polska
 • Ligia Costa, U20, Brazylia
 • Hanna Yashchuk, reprezentacja seniorek, Białoruś

**Joanna Gadzina, reprezentacja seniorek, Polska

** Małgorzata Stasiak, reprezentacja seniorek, Polska

VfL Oldenburg
 • Angie Geschke, reprezentacja seniorek, Niemcy
 • Julia Wenzl, reprezentacja B, Niemcy
 • KOHORST Madita, U20, Niemcy
 • BEHREND Jenny, U20, Niemcy
KGHM Metraco Zagłębie Lubin
 • Agnieszka Jochymek, reprezentacja seniorek, Polska
 • Kinga Grzyb, reprezentacja seniorek, Polska
 • Juliana Malta, reprezentacja seniorek, Brazylia
 • Maric Zana, reprezentacja seniorek, Chorwacja
 • Sanja Premovic, reprezentacja seniorek, Czarnogóra
 • Monika Maliczkiewicz, reprezentacja seniorek, Polska (powołana jako zawodniczka Handball Cercle Nimes od tego sezonu powraca do KGHM Metraco Zagłębie Lubin)
BNTU-BelAZ Mińsk
 • Artsiukhovich Liliya, reprezentacja seniorek, Białoruś
 • Kanaval Maryia, reprezentacja seniorek, Białoruś
 • Mazgo Anastasiya, reprezentacja seniorek, Białoruś
 • Nikitina Volha, reprezentacja seniorek, Białoruś
 • Rudkouskaya Tatsiana, reprezentacja seniorek, Białoruś
 • Sakalouskaya Natalia, reprezentacja seniorek, Białoruś
 • Silitskaya Katsiaryna, reprezentacja seniorek, Białoruś
 • Sukhamirava Hanna, reprezentacja seniorek, Białoruś

*zawodniczki, które otrzymały powołanie w ciągu ostatniego roku

** zawodniczki na zwolnieniu lekarskim

Uczestnicy turnieju

SPR Pogoń Baltica Szczecin

Gospodynie turnieju. Drużyna, która w ciągu 5 lat od awansu do PGNiG Superligi Kobiet osiągnęła widoczny progres, którego zwieńczeniem było zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Polski oraz srebrnego Pucharu Polski w ubiegłym sezonie. Szczeciński klub ma bogatą historię. Szczególnie lata 80. i 90. obfitowały w wiele sukcesów sportowych. Trzykrotne Mistrzostwo Polski (1983, 1986, 1991) czy czterokrotne zdobycie Pucharu Polski (1971, 1980, 1986, 1992) na stałe wpisały się w historię polskiego szczypiorniaka. Awans do Superligi w 2011 roku był doskonałym pretekstem do kontynuowania tej niezwykłej historii. Zarówno działacze jak i zawodniczki mogą być dumne z osiągniętych sukcesów w tak krótkim czasie. Wspomniany wcześniej sezon 2015/2016 nie był jedynym, którym można się pochwalić. W 2015 roku Pogoń Baltica w debiucie w Challenge Cup dotarła aż do samego finału, zdobywając ostatecznie srebrny puchar. Również na arenie krajowej sezon ten był niezwykle owocny. Szczecinianki sięgnęły po brąz w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Polski. Drużynę z Grodu Gryfa reprezentują głównie polskie utalentowane zawodniczki, których uzupełnieniem są dwie Brazylijki oraz Białorusinka.

 

BNTU-BelAZ Mińsk

Najbardziej utytułowany żeński klub piłki ręcznej w Białorusi powstał w 1974 roku w stolicy– Mińsku. Drużyna zmieniała wielokrotnie swoją nazwę (Ekonomik, Politechnika, BGPA, Białoruski Narodowy Uniwersytet techniczny) by ostatecznie od 2007 roku występować pod szyldem BNTU-Belaz Minsk. Pierwsza część nazwy to skrót od „Białoruski Narodowy Uniwersytet Techniczny”, który posiada 75% akcji, druga zaś to nazwa sponsora BELAZ (25% akcji) – Białoruska Fabryka Samochodowa Biełaruski Autamabilny Zawod (BiełAZ). Po 7 letniej hegemonii w lidze w obecnym sezonie ekipa prowadzona przez Konstantina Sharovarova musiała uznać wyższość GK Homel (Gomel) i ostatecznie sama zajęła drugie miejsce. Białoruska drużyna od 1993 roku regularnie bierze udział w europejskich pucharach. Największym sukcesem osiągniętym na tym polu jest dotarcie do 4. rundy EHF CUP w 2001 roku. Warto też odnotować 9-krotny udział w Lidze Mistrzów, oraz 7 turniejów kwalifikacyjnych do LM. BNTU-BelAZ Minsk na swojej drodze spotykał drużyny z Polski, m.in. Montex Lublin (1996, 2001, 2004), KGHM Metraco Zaglebie Lubin (2013) jednak żadnego z tych spotkań nie wygrał. W składzie, oprócz rodowitych zawodniczek z Białorusi, znajdują się dwie Rosjanki oraz jedna Ukrainka.

 

KGHM Metraco Zagłębie Lubin

Jedna z najbardziej utytułowanych żeńskich polskich drużyn piłki ręcznej. Swój początek datuje na 1982 roku. Pierwszy awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce miał miejsce w sezonie 1989/1990. Drużyna do 2011 roku występowała jako MKS Zagłębie Lubin, a od sezonu 2011/12 po pozyskaniu sponsora tytularnego dodała przed nazwą „KGHM Metraco”. Lubinianki mają na swoim koncie w walce o Mistrzostwo Polski : 1 x złoto (2011), 7x srebro (1995, 2000, 2002, 2006, 2009, 2010, 2012, 2013) oraz 4 x brąz (1996, 2001, 2007, 2008). Również w Pucharze Polski popularne „miedziowe” sięgały po najwyższe laury: złoto (2009, 2011, 2013), srebro (1998). Drużyna prowadzona przez Bożenę Karkut w ostatnim sezonie zajęła dopiero 8 pozycję. Na turnieju jednak zobaczymy zupełnie odmienioną drużynę, do zespołu dołączyło kilka doświadczonych zawodniczek, m.in. Małgorzata Buklarewicz, Małgorzata Mączka, Monika Maliczkiewicz (powrót), Zuzanna Ważna oraz Małgorzata Trawczyńska.

 

VfL Oldenburg

Niemiecki klub sportowy, który swoje początki datuje na 1894 rok. Żeńska drużyna piłki ręcznej pierwszy awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech (Bundesliga kobiet) zaliczyła w 1980 roku, a już rok później zdobyła Puchar Niemiec. Były to jednak miłe złego początki… Mimo zdobycia wicemistrzostwa Niemiec w 1983 roku kolejne lata nie obfitowały już w żadne sukcesy, a drużyna zaliczała spadki z ligi. Od 1999 roku VfL Oldenburg nieprzerwanie gra w Bundeslidze, jednak przełomowy moment miał miejsce w 2005 roku, kiedy posadę trenera objął Leszek Krowicki. To za rządów nowego szkoleniowca drużyna święciła największe sukcesy w swojej historii, zdobywając m.in. brązowy medal Mistrzostw Niemiec (2010), Puchar Niemiec (2009, 2012) czy Superpuchar Niemiec (2009). W 2008 roku VfL Oldenburg triumfował w Challenge CUP, w finale dwukrotnie pokonując francuską ekipę Merignac Handball. Sezon 2015/2016 drużyna prowadzona przez Krowickiego zakończyła na 5. miejscu. Zespół w większości składa się z niemieckich zawodniczek, które uzupełniają 2 szczypiornistki z Holandii oraz 3 z Danii.

 

Terminarz

Data

Wydarzenie

Czas

13 sierpnia 2016

SPR Pogoń Baltica Szczecin vs KGHM Metraco Zagłębie Lubin

10:00

13 sierpnia 2016

VfL Oldenburg vs BNTU-Belaz Mińsk

12:00

13 sierpnia 2016

KGHM Metraco Zagłębie Lubin vs BNTU-Belaz Mińsk

16:00

13 sierpnia 2016

SPR Pogoń Baltica Szczecin vs VfL Oldenburg

18:00

14 sierpnia 2016

KGHM Metraco Zagłębie Lubin vs VfL Oldenburg

10:00

14 sierpnia 2016

BNTU-Belaz Mińsk vs SPR Pogoń Baltica Szczecin

12:00

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz