Wielki powrót MUMIO na SZPAK-u

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych grup artystycznych Mumio, znana m.in. ze spektaklu pt. „Kabaret Mumio” i kultowych reklam sieci komórkowej, powraca w wielkim stylu. Już 24 listopada w ramach jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Komedii SZPAK szczecińska premiera spektaklu Mumio „Welcome Home Boys”, czyli kinoteatru, którego w tak rozbudowanej formie w naszym kraju jeszcze nie było. Bilety już w sprzedaży.

Grupa Mumio została założona w 1995 roku w Katowicach. Tytuł ich pierwszego spektaklu „Kabaret Mumio” sprawił, że do dzisiaj aktorzy kojarzeni są właśnie z twórczością kabaretową. – Nasze przedsięwzięcia mają charakter teatralny – mówi Dariusz Basiński, jeden z członków Mumio. – Łączymy humor absurdalny z autoironią. Unikamy zaś humoru politycznego i… szufladkowania. Dlatego nie chcemy być traktowani jako kabaret, co nie oznacza, że nasz nowy spektakl nie jest oparty na ambitnym żarcie.

Niezwykłe przedstawienie „Welcome Home Boys”, nad którym Mumio pracuje od miesięcy, swoją nowatorskością zaskoczyło widzów już 22 maja podczas gali finałowej 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. To właśnie wtedy warstwy teatralna (gra aktorów na scenie) i filmowa (film wyświetlany na dużym ekranie) w oryginalny sposób przeniknęły się wchodząc w interakcję i dając efekt kinoteatru, pierwszego w Polsce w tak rozbudowanej formie. Połączenie kina z teatrem będzie stanowić swoistą zabawę z widzem, który w wielu sytuacjach będzie wprowadzany w błąd, nie wiedząc kiedy właściwie ogląda film, a kiedy teatr. Autorski materiał filmowy, stanowiący nieodłączną część projektu, inspirowany jest kinem polskim, czeskim i francuskim lat 60. i 70-tych. Nie zabraknie też odniesień do filmu amerykańskiego. Dopełnieniem będą motywy ludowe i baśniowe w charakterystycznym dla Mumio abstrakcyjno – absurdalnym stylu.

Życzymy sobie, by spektakl „Welcome Home Boys“ był czymś nowym, świeżym, bezpretensjonalnym, jak zawsze w przypadku twórczości Mumio komicznym, ale również głębokim i wzruszającym, tym razem wzbogaconym o wątki tragikomiczne – opowiada Jacek Borusiński, członek grupy. – Bo Mumio to przede wszystkim walka o wyrwanie komedii i śmieszności z ramion komercji. To artystyczna próba pokazania, że widz w naszym kraju może bez poczucia zażenowania uczestniczyć w wydarzeniu komediowym, zachowującym artystyczny smak, sznyt i oryginalność.

Już pod koniec listopada udział w tym niezwykłym wydarzeniu będzie możliwy dla widzów szczecińskich. W ramach jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Komedii SZPAK Mumio wystąpi z „Welcome Home Boys” w czwartek 24 listopada o godz. 19 w Sali Koncertowej przy ul. Energetyków 40 (była hala Opery). Bilety w cenie 60 zł, 70 zł i 80 zł dostępne na bilety.fm.

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz