Żeglarski mecz na Odrze

Przed nami wyjątkowe wydarzenie. Już w ten weekend (21-22.07) po raz drugi w Szczecinie obędzie się żeglarski mecz pomiędzy Polską, Niemcami i Danią na Odrze, czyli w samym centrum miasta.

To już druga edycja tych wyjątkowych regat. Po raz pierwszy zmagania żeglarzy w takiej formie mogliśmy oglądać jesienią ubiegłego roku. Mecz na Odrze zorganizowany zostanie w trzech dyscyplinach. Wyścigi odbędą się w formułach: flotowej (fleet racing), zespołowej (team racing) i meczowej (match racing).

Po krótce:

Fleet racing oznacza wyścigi grupy jednostek ściągających się na określonej trasie,

Team racing zakłada wyścigi dwóch zespołów składających się (w naszym przypadku) z trzech załóg. Wyniki każdego zespołu łączą się w celu wyłonienia zwycięzcy.

Match racing to wyścigi dwóch konkurentów. Różni się to od wyścigów flotowych, które prawie zawsze obejmują trzech lub więcej konkurentów oraz wyścigów drużynowych, w których rywalizują teamy składające się z dwóch, trzech lub czterech łodzi w wyścigach drużynowych, a ich wyniki są łączone.

Każdy z krajów reprezentować będzie zespół składający się z 2 załóg czteroosobowych. Za wygraną w każdej dyscyplinie reprezentacja otrzymuje 1 punkt. Wygra ten zespół który pierwszy zdobędzie 2 pkt. Kapitanem polskiego zespołu będzie Paweł Ejsmont z Giżycka, a w składzie naszej reprezentacji zobaczymy również juniorską meczową reprezentację Polski, czyli załogę Igora Tarasiuka. Ekipą niemiecką kierować będzie znany i doświadczony żeglarz meczowy Jens Hartwig, a Duńczykami młoda wschodząca gwiazda żeglarstwa skandynawskiego Emil Kjaer. Zmagania żeglarzy będzie można oglądać z Wyspy Grodzkiej, Wałów Chrobrego i bulwarów.

A na brzegu Wyspy Grodzkiej Centrum Żeglarskie, organizator wydarzenia, przygotuje atrakcje dla publiczności w postaci koncertów i komentarza na żywo na plaży na wyspie. Powstanie także scena koncertowa na wodzie przy budynku marin. Wszystko bez opłat i otwarte dla publiczności.

 

PROGRAM

20 lipca, piątek

  • 16.00 – 19.00 – zgłoszenia i treningi
  • 20.00 – koncert zespołu Kuftry

21 lipca, sobota

  • 10.00 – 12.00: oficjalne treningi
  • 12.00 – 15.00: wyścigi flotowe
  • 15.00 – 17.00 wyścigi zespołowe
  • 17.30 –  II koncert

22 lipca, niedziela

  • 11.00 – 12.00: wyścigi zespołowe
  • 12.00 – 14.30: wyścigi meczowe
  • 14.30 – 15.30: wyścigi meczowe, Finał
  • 16.00 – zakończenie regat

Organizatorami wydarzenia są Centrum Żeglarskie w Szczecinie oraz North East Marina.

Mecz Polska – Niemcy – Dania zorganizowany będzie dzięki projektowi „Baza turystyki żeglarskiej – Port Jachtowy Szczecin i ZeRUM Ueckermünde – na transgranicznym szlaku wodnym”. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013.

 

 

Informacja musi krążyć! Podziel się nią na:

Zostaw komentarz